سفارش تبلیغ

پایه عکاسی مونوپاد
جمکرانی شویم
 
.:: دلنوشته های یک فروند چریک ::.
 
 

سلام.15 مرداد سالروز ترور شاپور بختیار آخرین نخست وزیر حکومت ننگین شاهنشاهیه و به همین مناسبت یه مقاله کوچیک از زندگینامه این شخص آماده کردم.
شاپور بختیار آخرین نخست وزیر حکومت شاهنشاهی
شاپور بختیار آخرین نخست وزیر حکومت شاهنشاهی ایران در سال 1293 در شهرکرد به دنیا اومد.پدرش محمدرضا بختیار (معروف به سردار فاتح) و مادرش نازبیگم نام داشت.خانوادش اصالتا از ایل بختیاری بودن.البته پدربزرگ ایشون اصالتا از اهالی اندیمشک و از اعراب خوزستان بودن که سالها پیش به مناطق ایل بختیاری مهاجرت کردن.
پدربزرگ مادری بختیار هم سابقه نخست وزیری داشت و صمصام السلطنه دوبار در سالهای 1912 و 1918 نخست وزیر ایران شد.
مادر شاپور در سن هفت سالگی او فوت کرد.
ایشون بعد از گرفتن دیپلم در بیروت به فرانسه رفت و دو لیسانس حقوق و فلسفه و همچنین دکترای علوم سیاسی رو از دانشگاه سوربن فرانسه گرفت.
جالبه بدونین که در جنگ جهانی دوم آقای بختیار تو ارتش فرانسه خدمت کرد و برای فرانسه جنگید.
آقای بختیار دوبار ازدواج کرد .خانم شهین تاج بختیار و خانم مرلین(فرانسوی) همسران ایشون بودن.ایشون 4 تا فرزند دارن که همگی از همسر فرانسوی هستن به نامهای گیو، فرانس، پاتریک و ویوین.
آغاز فعالیت های سیاسی آقای بختیار به نهضت ملی شدن نفت برمیگرده.ایشون در اون زمان عضو عادی «حزب ایران» بود و پس از نخست وزیری مصدق به حمایت از نخست وزیر فعالیت کرد و با جلب اعتماد آقای مصدق در دولت کوتاه مدت مصدق وزیر کار  دولت شد.
در خرداد 1356 سه نفر از سیاسیون وقت به نامهای کریم سنجابی،داریوش فروهر و شاپور بختیار که پیش لرزه های انقلاب ایران رو درک کرده بودن در نامه ای سرگشاده به محمد رضا پهلوی خواستار پایان حکومت استبدادی شدند که باعث زندانی شدن بختیار شد.
در اواخر حکومت پهلوی و بعد از برکناری غلامرضا ازهاری، شاه آخرین مهره خودشو رو کرد و بختیار از زندان آزاد و در کاخ نیاوران ملاقات خصوصی با شاه داشت و پس از اون دیدار نخست وزیر ایران شد.
البته بختیار شروطی رو هم برای نخست وزیری مطرح کرده بود که عبارت بودند از:خروج شاه از کشور،انحلال ساواک،آزادی زندانیان سیاسی و آزادی مطبوعات.
شاید شاه فکر میکرد بختیار با سابقه سیاسی که داره پایگاه مردمی خوبی در ایران داره اما مثله تمام اشتباهات قبلیش این مورد هم اشتباه از آب در اومد.به طوری که حتی جبهه ملی ایران (حزب مورد علاقه بختیار که عضوش بود) هم با این کارش مخالفت کرد و بختیار به نشانه اعتراض از جبهه ملی کناره گیری کرد.
اما درایت و سیاست امام خمینی (ره) تمام رویاهای این تشنه قدرت و آخرین نخست وزیر شاه رو به باد داد و پس از پیروزی انقلاب اخرین نخست وزیر شاه خانه نشین شد و بختیار پس از سه ماه زندگی مخفیانه در فروردین 58 به فرانسه فرار کرد.
بختیار در فرانسه نهضت مقاومت ملی ایران رو تاسیس کرد که در کودتای نوژه نقش اساسی داشت و در زمان جنگ ایران و عراق هم به ستون پنجم عراق تبدیل شد تا جایی که صدای آدمی مثل بنی صدر رو هم درآورد و بنی صدر بختیار رو به خیانت علیه کشور ایران و همکاری بی شرمانه با عراق متهم کرد!!!
بختیار چند سری ترور شد اما هربار جون سالم به در برد.
اولین بار در تابستان 1359 تیمی به فرماندهی انیس نقاش اقدام به ترور کردن که ناموفق بود ولی یکی از محافظان و یکی از همسایگان بختیار کشته شدن.(ماهیت تیم ترور انیس نقاش بماند!)
آخرین ترور بختیار در 15 مرداد 1370 بود که یک تیم سه نفره به نامهای فریدون بویر احمدی،محمد آزادی و علی وکیلی راد با موفقیت بختیار رو ترور کردن.این تیم طبق گفته دولت فرانسه از نیروهای عملیات ویژه برون مرزی ایران بودن.
علی وکیلی راد
علی وکیلی راد در زمان ترور بختیار
این ترور در حالی اتفاق افتاد که یه تیم 13 نفره از وی محافظت میکردن و تیم ترور به راحتی وارد منزل شد،بختیار و منشی اونو ترور کرد و از خانه خارج شد و عجیب تر اینجاست که 48 ساعت بعد تیم محافظ متوجه این ترور شد!
از بین این تیم سه نفره علی وکیلی دستگیر شد و به حبس ابد محکوم شد اما در سال 89 با توافق دولت فرانسه و ایران ایشون رو با یکی از جاسوسان فرانسوی به نام کلوتیلد ریس 24 ساله که در اغتشاشات سال 88 بازداشت شده بود تعویض کردن.
علی وکیلی راد
علی وکیلی راد پس از ورود به ایران مورد استقبال رسمی قرار گرفت.کاظم جلالی عضو کمیسیون سیاست خارجی مجلس (سمت راست) و حسین قشقاوی معاون وزارت خارجه ایران (نفر وسط) و علی وکیلی که در سمت چپ تصویر دیده میشه
خانم کلوتیلد ریس
خانم کلوتیلد ریس (جاسوس سرویس مخفی فرانسه) در جلسه دادگاه در ایران
موضوع مطلب :

ارسال شده در تاریخ : جمعه 90 مرداد 14 :: 2:0 عصر :: توسط : یک چریک

درباره وبلاگ
بسم الله. این وبلاگ هیچ ربطی به هیچ جایی نداره و فقط تراوشات ذهنی حقیره.تعجیل در فرج آقا امام زمان صلوات... یا علی
پیوندها
طول ناحیه در قالب بزرگتر از حد مجاز
آمار وبلاگ
بازدید امروز: 25
بازدید دیروز: 179
کل بازدیدها: 292140 
 
 

پیج رنک